İpini Koparan İdam Mahkûmu

Birkaçyüz milenyum evvel bir adamla bir kadın yaşarmış bir dağ başında. Bir dağ başında bu ikisi birbirlerini sevmekten yorulmuşlar bir gece. Bir gece bu ikisi anlamışlar ki çok küçüktü kalpleri birbirlerine duydukları sevgiyi kaldırmak için. Öyle bir sevgi ki yokmuş bu sevgiyi kaldıracak kalp yeryüzünde. Önce birinin kalbi ezilmiş bu sevgi altında, sonra ötekinin kalbi sığmayıp bu sevgiyi patlamış. Her yerde kalp ve sevgi parçaları, cesetleri, kalıntıları varmış. Uçmak hoş bir duyguymuş ama hayal gücünün bile ötesindeymiş çok hoş bir duygu olan uçmak o zamanlar. Anlamlıdır kelimeler.

Karınca yuvalarına benzermiş birkaçyüz milenyum evvel evren. Evren neden karınca yuvalarına benzermiş birkaçyüz milenyum evvel? Bu bir muammaymış. Bohemistan krallığının zalim kralı Bohem Kral “Akıntıya kapılmanın neresindedir suç unsuru?” diye sorarmış beş kere gecede. Cevap alamazmış bu adamla bu kadından.  Bu adamla bu kadın duymazmış ki Bohem Kral’ı.

Sevmekten ölmek, ölüm cezası, ölüme mahkum edilmek, su savaşları, kelaynaklar ve işte kalpsiz bir adamla kalpsiz bir kadın bir dağ başında her Allahın günü ölmeye ve bir dağ başında bir adamla bir kadın her Allahın günü dirilmeye mahkum edilmiş. Bir adamla bir kadın birkaç yüz milenyum evvel yaşarmış bir dağ başında ki bu ikisi birbirlerini sevmekten yorulmuşlar bir gece ve bu ikisi anlamışlar ki kalpleri sevemeyecek kadar küçük veya belki de sevgileri işte kalplerinin küçüklüğü kadar büyük yani işte ne kadar küçükse o kadar büyük, yani mesela sevgi o kadar büyük ki yokmuş bu sevgiyi kaldıracak kalp yeryüzünde ve Tanrı idama mahkum etmiş geriye kalan, bu adamla, Arthur Adamov’la, bu kadının, Luce Irigaray’ın, gerisinde kalan, bu  ikisinin dışında kalan bütün insanları. Adamın adı Adem’miş aslında, Kadının adı Havva… Bir elma gibi yuvarlanarak düşmüşler dünyaya.

O günden sonra işte her ipini koparan dünyaya düşmüş. Dünya düş görürmüş o gün bu gündür. Nereye düşsünmüş ki her ipini koparan idam mahkûmu dünyadan başka?!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s